Čeští skialpinisté se na SP neztratili

foto Česká skialpinistka Karolína Grohová během závodu Světového poháru ve Francii

Dva cenné kovy v nedělním úvodním kole Světového poháru pro rok 2009 vybojovali reprezentanti České republiky. Juniorka Karolína Grohová přivezla domů stříbrnou medaili, kadetka Petra Volfová má bronz.

Fotogalerie

Ve čtvrtek v noci česká výprava vyrazila do francouzských Alp na první závod Světového poháru ve skialpinismu, který pořadatelé připravili ve středisku Oz en Oisans, který je součástí mnohem známějšího Alpe D'Huez. Českou republiku reprezentovali sourozenci Karolína a Radek Grohovi a Jana Nekvindová v kategoriích juniorů a kadetka Petra Volfová. Český skialpinista Radek Groh při závodě Světového poháru ve Francii Během pátečního dne se touto částí Francie prohnala bouře, která přinesla vydatné sněžení. Původně zamýšlenou trať museli pořadatelé během sobotního dne upravit, na nebezpečných místech odstřelit laviny a trasa závodu se výrazně změnila. Do nedělního rána se rapidně změnilo počasí a oblačnou oblohu vystřídal silný mráz. Protože sjezdovky v Oz musely být do desáté hodiny volné, start byl připravený na osmou hodinu pro seniorské a na půl devátou hodinu pro juniorské kategorie. Na startu se prezentovalo necelých 130 závodníků ze třinácti zemí. Sourozenci Grohovi už z loňských let věděli, co je čeká, pro Janu Nekvindovou a Petru Volfovou to byla premiéra v mezinárodních soutěžích. Česká skialpinistka Petra Volfová Jako první odstartovali ještě za šera senioři, kde Česká republika neměla zastoupení. Čekal je zaváděcí okruh a potom tři výstupy se třemi sjezdy. O půl hodiny později se na startovní čáru postavila i čtveřice mladých českých reprezentantů. Kromě prvního výstupu kopírovali trasu seniorů, po zaváděcím kole pro diváky je čekaly dva výstupy se dvěma sjezdy. Senioři tak museli zdolat více jak 1700 metrů, junioři 1150 metrů převýšení. Zajímavostí závodu byly především extrémní sjezdy v horních partiích trasy mezi skalami, dole potom v lese. Česká skialpinistka Jana Nekvindová Ital Guido Giacomelli se v hlavní kategorii prosadil především díky svým sjezdařským schopnostem před svým oddílovým i reprezentačním kolegou Lorenzem Holzknechtem. Třetí skončil domácí Yannick Buffet před Killianem Jornetem ze Španělska, který byl ve výstupech nejrychlejší, ale ve sjezdech výrazně ztrácel. Mezi ženami dominovala domácí Laetitia Roux, před Španělkou Mirou Mireiou a italskou stálicí Robertou Pedranzini. Italský skialpinista Guido Giacomelli během závodu Světového poháru ve Francii Mezi juniory se vůbec nedařilo Radku Grohovi, který zůstal daleko za loňskými výkony a obsadil patnáctou příčku. V kategorii juniorek si naopak výborně vedla jeho sestra Karolína, která nestačila pouze na svoji největší soupeřku domácí Leonii Ferran, a v cíli se těšila z druhého místa. Podle jejích slov nejela při závodě těžší a náročnější sjezdy, a v cíli jí ještě nikdy tak moc nebolely nohy. Jana Nekvindová při své premiéře obsadila sedmou příčku a i ona byla po závodě hodně unavená. V kategorii kadetek se o druhou radost v podobě bronzové medaile pro českou výpravu postarala Petra Volfová, kdy nestačila na Švýcarku Jennifer Fiechter a Italku Alessandru Cazzanelli, která skončila v hodnocení těsně před ní. Světový pohár bude pokračovat březnovými závody Pierra Menta a o finále se postará rakouský Dachstein Xtreme. V polovině února čeká reprezentanty čtrnáctidenní evropský šampionát v Itálii. O nominaci se bude rozhodovat na závodě Javorový příští sobotu. Výsledky: Muži A: 1. Giudo Giacomelli 2:05:17 hod., 2. Lorenzo Holzknecht (oba It.) 2:05:17, 3. Yannic Buffet (Fr.) 2:06:15. Ženy: 1. Laetitia Rouxová (Fr.) 2:28:03, 2. Miro Mireiaová (Šp.) 2:29:02, 3. Roberta Pedranziniová (It.) 2:29:29. Junioři: 1. Xavier Gachet (Fr.) - 1:22:20, ...15. Radek Groh (ČR) 1:32:15. Juniorky: 1. Leonie Ferranová (Fr.) 1:49:28, 2. Karolína Grohová 1:53:50,... 7. Jana Nekvindová (obě ČR) 2:11:13. Kadeti: 1. Allan Tissieres (Švýc.) 1:23:11. Kadetky: 1. Jennifer Fiechterová (Švýc.) 1:55:20, ...3. Petra Volfová (ČR) - 2:09:09.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 25.04.2024 ČTK