Češi ve světě: Fořt se uvedl gólem, trefil se i Rezek

foto Ilustrační foto - 28. kolo první fotbalové ligy Viktoria Žižkov - SK Slavia Praha 18. května v Praze. Pavel Fořt ze Slavie se raduje z gólu.

Praha - Fotbalista Pavel Fořt se střelecky uvedl hned při svém debutu v dresu Slovanu Bratislava. Obhájce titulu prohrával v páteční předehrávce doma s nováčkem Dunajskou Stredou 0:1, český útočník, který v utkání neproměnil několik gólových šancí (v 31. minutě jeho hlavičku odvracela obrana z brankové čáry), se nakonec dočkal v 50. minutě a srovnal na konečných 1:1.

Jaroslav Diviš pomohl svou vítěznou trefou k vítězství Senice 2:1 nad Trnavou. Brankář Banské Bystrice Dominik Rodinger zahájil své nové angažmá čistým kontem na hřišti loňského nováčka Myjavy. Dukla zvítězila 4:0, za poražené nastoupil na necelou závěrečnou půlhodinu Erik Daniel. Střelecký debut zažil kromě Fořta také Jan Rezek v čínské lize. Svou trefou za tým Čchang-čchun Ja-tchaj jen zmírnil porážku s Šan-tung Lu-neng 2:3, a domácí tak po 17. kole klesli na sestupovou příčku. Gólově se prosadili i dva Češi v norské lize, kde se hrálo o víkendu šestnácté kolo. Trefa Bořka Dočkala pomohla Trondheimu k výhře 3:2 nad Odd Grenlandem a postupu do čela nejvyšší soutěže. Zdeněk Ondrášek svou pátou brankou v sezoně pouze přispěl k domácí remíze Tromsö 2:2 se Sogndalem. Úvodními koly začaly také soutěže v Rakousku, Rusku, Švýcarsku a na Ukrajině. V prvním kole Rakouského poháru vypadl třetiligový Wattens s Villachem. Po přestřelce 5:5, na níž se jednou trefou podílel i Martin Švejnoha (v 56. minutě poslal Wattens do vedení 4:3), rozhodovaly penalty, v nichž uspěl domácí Villach. Rozhodčí vyloučil čtyři hráče, oba celky tak dohrávaly v devíti. FC Vaduz porazil ve druhé švýcarské lize Chiasso 3:1, Pavel Pergl odehrál za vítěze celé střetnutí. Úspěšně vstoupily do sezony oba ukrajinské celky s českými zástupci. Šachtar Doněck bez Tomáše Hübschmana porazil Užhorod 2:0, Dněpr Dněpropetrovsk zdolal Arsenal Kyjev 3:0. Ondřej Mazuch nechyběl v základní sestavě Dněpru, brankář Jan Laštůvka sledoval zápas z lavičky. Rakousko

Pohár - 1. kolo:
ATSV Ober-Grafendorf (3. liga) - Amstetten (3. liga) 2:5 (Jiří Adamec odehrál celý zápas)
SAK Klagenfurt (3. liga) - Union Vöcklamarkt (3. liga) 3:1 (Michal Kropík odehrál celý zápas)
Oberwart (3. liga) - Austria Vídeň (1. liga) 0:3 (Tomáš Jun odehrál celý zápas)
SC Retz (3. liga) - Vorwärts Štýr (3. liga) 0:0 po prodloužení, na penalty 2:4 (Gregor Kováč odehrál 94 minut)
Villach - WSG Wattens 5:5 po prodloužení, na penalty 4:3 (Martin Švejnoha odehrál celý zápas a v 56. minutě skóroval na 4:3)
Allerheiligen (3. liga) - Wacker Innsbruck 1:4 (Tomáš Abrahám nehrál)

Rusko

1. kolo:
Rostov na Donu - Těrek Groznyj 2:1 (Jan Holenda nehrál - Martin Jiránek nehrál)

2. liga
2. kolo:
Arsenal Tula - Sibir Novosibirsk 2:0 (Tomáš Vychodil nehrál)

Slovensko

1. kolo:
Slovan Bratislava - DAC Dunajská Streda 1:1 (Pavel Fořt odehrál celý zápas a v 50. minutě uzavřel skóre, Jiří Kladrubský odehrál celý zápas - Petr Hošek odehrál minut, Tomáš Huber odehrál minut, Dušan Nulíček odehrál minut)
AS Trenčín - FC Nitra 4:0 (Martin Hála odehrál celý zápas, Petr Kaspřák odehrál celý zápas, Lukáš Kutra nehrál, Adam Ševčík odehrál celý zápas)
FK Senica - Spartak Trnava 2:1 (Erich Brabec odehrál celý zápas, Pavel Čermák odehrál celý zápas, Jaroslav Diviš nastoupil v 62. minutě + ŽK a v 66. minutě zvýšil na 2:0, Milan Jirásek odehrál 89 minut, Jan Kalabiška odehrál celý zápas + ŽK, Lukáš Opiela nastoupil v 89. minutě, Petr Pavlík a Martin Zeman nehráli - Martin Vyskočil nehrál)
Spartak Myjava - Dukla Banská Bystrica 0:4 (Erik Daniel nastoupil v 63. minutě - Dominik Rodinger odchytal celý zápas)

Švýcarsko

1. kolo:
FC Basilej - FC Aarau 3:1 (Jiří Koubský nehrál)

2. liga:
1. kolo:
FC Vaduz - FC Chiasso 3:1 (Pavel Pergl odehrál celý zápas)

Ukrajina

1. kolo:
Dněpr Dněpropetrovsk - Arsenal Kyjev 3:0 (Jan Laštůvka nechytal, Ondřej Mazuch odehrál celý zápas)
Šachtar Doněck - Hoverla-Zakarpatí Užhorod 2:0 (Tomáš Hübschman nehrál)

Ligy hrané systémem jaro-podzim:

Čína

17. kolo:
Kuang-čou - Chang-čou Greentown 4:1 (Marek Jarolím nehrál)
Čchang-čchun Ja-tchaj - Šan-tung Lu-neng 2:3 (Jan Rezek odehrál celý zápas a v 68. minutě uzavřel skóre)

Kazachstán

19. kolo:
Taraz - Irtyš Pavlodar 0:1 (Štěpán Kučera odehrál celý zápas)
FC Lokomotiv Astana - Akžajyk Uralsk 3:1 (Pavel Černý odehrál celý zápas, Jakub Chleboun odehrál celý zápas)

Norsko

16. kolo:
Tromsö - Sogndal 2:2 (Zdeněk Ondrášek odehrál celý zápas a v 38. minutě snížil na 1:2)
Rosenborg Trondheim - Odd Grenland 3:2 (Bořek Dočkal odehrál celý zápas a v 45. minutě zvýšil na 2:0)
Hönefoss - Valerenga Oslo 1:2 (Jan Lecjaks odehrál celý zápas)

Více informací o zahraničních ligách najdete na stránce Zahraniční fotbal.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 25.04.2024 ČTK