Češi ve světě: Zachránce Svěrkoš, debut Kováče

foto Útočník české fotbalové reprezentace Václav Svěrkoš na tiskové konferenci, která se konala 8. června v rakouském Seefeldu, kde národní tým sídlí během evropského šampionátu.

Praha - Český fotbalista Václav Svěrkoš rozhodl svým gólem v 69. minutě o výhře Sochaux 1:0 nad Nice v sobotním utkání francouzské ligy. Sochaux se posunulo v tabulce po druhém vítězství v řadě na osmnáctou pozici a přiblížilo se záchraně v nejvyšší soutěži.

Fotogalerie

Radoslav Kováč v neděli úspěšně debutoval v anglické lize. Český reprezentant odehrál v dresu "Kladivářů" 83 minut a dostal žlutou kartu. West Ham i díky němu porazil Manchester City 1:0 a po třech zápasech se znovu radoval z plného bodového zisku, který znamenal v tabulce Premier League posun na sedmé místo. Fotbalista Neapole Jesus Datolo (uprostřed) se snaží prosadit přes hráče Juventusu Turín Marka Marchionniho (vzadu) a Zdeňka Grygeru. Juventus Turín zdolal v sobotní předehrávce italské ligy Neapol 1:0. Zdeněk Grygera odehrál celé utkání, Pavel Nedvěd nebyl ani na lavičce náhradníků. "Stará dáma" si upevnila v tabulce Serie A druhé místo a náskok vedoucího Interu Milán snížila na sedm bodů. Fotbalista Wolfsburgu Jan Šimůnek (vlevo) a hráč Hamburku Ivica Olič. Domácí neporazitelnost Hamburku v této sezoně ukončil v neděli Wolfsburg. Hamburk přišel po porážce 1:3 o vedení v Bundeslize, hosté se posunuli na čtvrtou pozici. David Jarolím odehrál v domácím dresu celý duel, stejně jako v týmu hostů Jan Šimůnek. Fotbalista Atlétika Madrid Atlético Madrid s Tomášem Ujfalušim v sestavě prohrávalo ve večerní nedělní dohrávce španělské ligy s Barcelonou po půlhodině hry už 0:2. Domácí však vyrovnali a přestože se hosté ještě jednou ujali vedení, zápas otočili a vítězstvím 4:3 oplatili svému soupeři říjnový debakl 1:6. Petr Voříšek rozhodl svým gólem o páteční výhře Altachu 2:1 nad Austrií Vídeň. Český defenzivní záložník se trefil po hodině hry a spolu s Tomášem Junem patřil podle agentury APA k nejlepším hráčům. Altach se v tabulce rakouské ligy odpoutal z posledního místa. O den později zdolal Kapfenberg Sturm Štýrský Hradec na jeho hřišti 3:1, Milan Fukal a Patrik Siegl byli podle agentury APA mezi nejlepšími hráči hostů. Anglie

27. kolo:
Arsenal - Fulham 0:0 (Tomáš Rosický nehrál)
Chelsea - Wigan 2:1 (Petr Čech odchytal 90 minut)
Everton - West Bromwich Albion 2:0 (Roman Bednář nehrál)
West Ham - Manchester City 1:0 (Radoslav Kováč odehrál 83 minut a dostal žlutou kartu, Jan Laštůvka a Marek Štěch nechytali)

2. liga:
35. kolo:
Reading - Nottingham 0:1 (Marek Matějovský odehrál 90 minut)
Southampton - Cardiff 1:0 (Rudolf Skácel odehrál 90 minut)
Barnsley - Queens Park Rangers 2:1 (Radek Černý odchytal 90 minut)

Ázerbajdžán

16. kolo:
Inter Baku - FK Baku 0:1 (Bronislav Červenka odehrál 90 minut)
Belgie

24. kolo:
Mouscron - Anderlecht 1:1 (Jan Polák odehrál 90 minut, Stanislav Vlček a Daniel Zítka nehráli)
Mechelen - Racing Genk 2:1 (Daniel Pudil odehrál 70 minut)
Zulte-Waregem - Westerlo 1:1 (Lukáš Zelenka odehrál 60 minut)

2. liga:
29. kolo:
FC Brusel - Namen 3:0 (Richard Culek nastoupil v 62. minutě)
Lierse - Eupen 4:1 (Radek Petr odchytal 90 minut)

Dánsko

18. kolo:
Bröndby Kodaň - FC Kodaň 0:1 (Zdeněk Pospěch odehrál 90 minut, Libor Sionko nehrál)
FC Midtjylland - Esbjerg 1:1 (Martin Raška nechytal)

Francie

26. kolo:
FC Sochaux - Nice 1:0 (Václav Svěrkoš odehrál 90 minut a v 69. minutě dal jediný gól zápasu)

Chorvatsko

20. kolo:
Dinamo Záhřeb - Slaven Koprivnica 1:0 (Miroslav Slepička nehrál)
Itálie

26. kolo:
Reggina - Fiorentina 1:1 (Ondřej Mazuch nehrál)
Sampdoria Janov - AC Milán 2:1 (Marek Jankulovski odehrál 55 minut)
Juventus - Neapol 1:0 (Zdeněk Grygera odehrál 90 minut, Pavel Nedvěd nehrál)
Lazio Řím - Boloňa 2:0 (Libor Kozák a David Rozehnal nehráli)
Siena - FC Janov 0:0 (Lukáš Jarolím nastoupil v 81. minutě)

2. liga
28. kolo:
Mantova - Bari 0:2 (Jaroslav Šedivec odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu)

Izrael

21. kolo:
FC Ašdod - Maccabi Tel Aviv 1:0 (Lubomír Kubica odehrál 90 minut)

Kypr

24. kolo:
Apollon Limassol - APEP Pitsilia 1:1 (Aleš Chvalovský odchytal 90 minut)

Německo

22. kolo:
Kolín nad Rýnem - Bielefeld 1:1 (Radim Kučera odehrál 90 minut)
Frankfurt - Schalke 04 1:2 (Martin Fenin odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu)
Hannover - Leverkusen 1:0 (Jiří Štajner odehrál 90 minut a podle agentury SID byl nejlepším hráčem svého týmu - Michal Kadlec odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu)
Hertha Berlín - Mönchengladbach 2:1 (Jaroslav Drobný odchytal 90 minut - Tomáš Galásek nehrál)
Bochum - Chotěbuz 3:2 (Jan Rajnoch nastoupil v 43. minutě)
Karlsruhe - Stuttgart 0:2 (Jan Šimák nehrál)
Hamburk - Wolfsburg 1:3 (David Jarolím odehrál 90 minut - Jan Šimůnek odehrál 90 minut)

2. liga
22. kolo:
Oberhausen - FSV Frankfurt 2:0 (Radek Špiláček nehrál)
Wehen Wiesbaden - Freiburg 0:1 (Pavel Krmaš odehrál 90 minut)
Osnabrück - Ingolstadt 1:0 (Vratislav Lokvenc odehrál 45 minut)
Kaiserslautern - Fürth 1:2 (Jiří Bílek nehrál)
Mnichov 1860 - St. Pauli 5:1 (Filip Trojan odehrál 90 minut)

3. liga
24. kolo:
VfR Aalen - Emden odloženo (Petr Ruman)
Dynamo Drážďany - Kickers Offenbach 1:1 (Pavel Dobrý odehrál 90 minut, Pavel Pergl odehrál 90 minut - Martin Hyský odehrál 90 minut)
Stuttgarter Kickers - SSV Jahn Řezno odloženo (Petr Stoilov)
SpVgg Unterhaching - Wacker Burghausen 0:2 (Roman Týce odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu - Josef Laštovka odehrál 90 minut)

Regionální liga - Sever
20. kolo:
Wilhelmshaven - FC Hallescher 0:1 (Jan Beneš odehrál 90 minut, Pavel David odehrál 72 minut, Milan Janeček nehrál)
VFC Plauen - Wolfsburg II odloženo (Jiří Hrubý)

Nizozemsko

25. kolo:
AZ Alkmaar - FC Groningen 3:0 (Ondřej Švejdík nastoupil v 75. minutě)
PSV Eindhoven - SC Heerenveen 2:3 (Milan Kopic nehrál, Michal Švec odehrál 90 minut)
Willem II Tilburg - Heracles Almelo 0:3 (Lukáš Bajer nehrál, Vojtěch Schulmeister odehrál 75 minut)
Twente Enschede - ADO Den Haag 1:0 (Martin Sus nehrál)
FC Volendam - NEC Nijmegen 1:1 (Vít Valenta nehrál)

2. liga
28. kolo:
Emmen - RBC Roosendaal 1:0 (Filip Chlup nehrál)
FC Zwolle - Veendam 3:2 (Radek Görner nehrál)

Polsko

18. kolo:
Ruch Chorzów - Górnik Zabrze 0:1 (Michal Václavík nechytal)
Odra Wodzislaw Slaski - LKS Lodž 0:1 (Jan Gruber a Daniel Rygel nehráli)
Cracovia Krakov - Piast Gliwice 1:0 (Lumír Sedláček nehrál)
Polonia Varšava - Legia Varšava 0:0 (Radek Mynář odehrál 90 minut)
Lechia Gdaňsk - Slask Vratislav 1:1 (Vladimír Čáp a Petr Pokorný nehráli)
Polonia Bytom - Wisla Krakov 1:1 (Lukáš Killar odehrál 90 minut - Tomáš Jirsák odehrál 45 minut)

Rakousko

24. kolo:
Altach - Austria Vídeň 2:1 (Tomáš Jun odehrál 90 minut, Petr Voříšek odehrál 90 minut, v 60. minutě uzavřel skóre a oba patřili podle agentury APA k nejlepším hráčům svého týmu)
Sturm Štýrský Hradec - SV Kapfenberg 1:3 (Milan Fukal odehrál 90 minut, Patrik Siegl odehrál 90 minut a oba patřili podle agentury APA k nejlepším hráčům svého týmu, Miroslav Štěpánek nehrál)
LASK Linec - Red Bull Salcburk 0:3 (Patrik Ježek nehrál, Karel Piták odehrál 90 minut)

Rumunsko

18. kolo:
CFR Kluž - Otopeni 1:0 (trenér Aleš Jindra)
FC Temešvár - Arges Pitesti 2:1 (Lukáš Magera nehrál)

Řecko

24. kolo:
Panionios Atény - PAOK Soluň 1:2 (Martin Latka nehrál)
AEK Atény - Škoda Xanthi 2:1 (Tomáš Abrahám odehrál 77 minut, Libor Došek nehrál)

Skotsko

27. kolo:
Celtic Glasgow - St. Mirren 7:0 (Milan Mišůn nehrál)

Hamilton Accies - Glasgow Rangers 0:1 (Tomáš Černý odchytal 90 minut)

Španělsko

25. kolo:
Atlético Madrid - FC Barcelona 4:3 (Tomáš Ujfaluši odehrál 90 minut)
Santander - Osasuna Pamplona 1:1 (Jaroslav Plašil odehrál 90 minut)

Švýcarsko

2. liga:
17. kolo:
FC St. Gallen - Yverdon 4:0 (Jiří Koubský nehrál)
Winterthur - FC La Chaux-de-Fonds 0:1 (Tomáš Mica nehrál)

Turecko

22. kolo:
Besiktas Istanbul - Istanbul BB 2:1 (Tomáš Sivok odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu, Tomáš Zápotočný nastoupil v 88. minutě)
Konyaspor - Galatasaray Istanbul 0:1 (Milan Baroš odehrál 45 minut)