Česko na šampionátu končí

foto Česko - Itálie: Gól v síti Čecha

Čeští fotbalisté ukončili svoji pouť na mistrovství světa už po třech zápasech. V posledním utkání skupiny E dnes prohráli s Itálií 0:2 a mezi dva postupující se nedostali.

Fotogalerie

První a rozhodující gól vstřelil po devítiminutovém pobytu na hřišti střídající stoper Materazzi, druhý přidal čtyři minuty před koncem další náhradník Inzaghi. Český tým odehrál celý druhý poločas oslaben o vyloučeného Poláka. S Itálií postoupila ze skupiny debutující Ghana, která porazila Američany 2:1. Do Hamburku dorazilo patnáct tisíc českých fanoušků a z většiny vyzařoval optimismus a vůle pomoci týmu do osmifinále. Úvod utkání jejich sebevědomí ještě podpořil, protože míč běhal po nerovném trávníku podle české taktovky a modrá polovina hlediště z počátku jen bezmocně mlčela. Velký zápas hrál od první minuty Nedvěd, pro kterého to mohla být v případě neúspěchu reprezentační derniéra. Už ve druhé minutě mu sice dal Gattuso okusit svou tvrdost, ale většinou měl navrch český záložník Juventusu; rozdával míče, spoustu jich sám vybojoval a ještě v řadě případů dokázal ohrožovat branku soupeře. První slibnou možnost měl Nedvěd už v deváté minutě, kdy vyslal do šance uzdraveného Baroše, který však v úhlu na Buffona neuspěl. Ve 12. minutě se do míče na hranici šestnáctky opřel sám, ale jeho ránu k tyči klubový spoluhráč Buffon kryl. Podobně dopadl obdobný souboj v 16. minutě, kdy se snažil vyražený míč dopravit ještě před branku Jankulovski, ovšem Buffon byl znovu pozorný. V 17. minutě přišla Itálie o zraněného Nestu a na trávník musel Materazzi. Zdálo se, že soupeře oslabení o tahouna obrany poznamená, ovšem opak byl pravdou. Právě stoper Interu Milán se brzy stal hrdinou, kterého bude oslavovat celá Itálie. Místo českého náporu přišly silné chvíle soupeře, který se dostával z obranné ulity pomalu, ale zranění klíčového hráče Italy spojilo. V rozmezí tří minut vyslali tři výtečné centry, po nichž bylo Čechům krušno. Ve 24. minutě přes Kováče přešel míč do středu šestnáctky, ale ve vzduchu kraloval brankář Čech. O minutu později Gattusův hlavičkový pokus z dvaceti metrů jen těsně minul břevno. Ve 26. minutě však přišla velká chvíle takřka dvoumetrového Materazziho, který přeskočil při rohu Poláka a po devíti minutách na hřišti dostal svůj tým do vedení. Pro Čechy byl gól ranou do vazu, z níž se už do přestávky nevzpamatoval. Navíc těsně před odchodem do kabin po zbytečném faulu a druhé žluté kartě přišli o Poláka, který si nevedl špatně, ale sehrál smolný zápas. A protože v souběžně hraném duelu zhruba ve stejné chvíli vstřelila Ghana po sporné penaltě druhý gól do sítě USA, zdály se být šance Brücknerova výběru velmi nízké. Po přestávce hned v 51. minutě mohli Češi děkovat nepozornosti Tottiho, který nedokázal využít chybné malé domů, a dorážku poslal mimo. Vzápětí se Totti znovu pokusil ohrozit branku, ale Čech bravurně vyrazil na roh. Vzápětí souboj dvou nejlepších gólmanů světa pokračoval na druhé straně. Po rychlém pasu Štajnera, který v poločase vystřídal Poborského, se vřítil mezi stopery Nedvěd, ale souboj dvou hráčů Juventusu vyhrál znovu brankář. Hráče v bílých dresech vstřelený gól znovu nabudil, přes početní oslabení dokázali občas soupeře vystrašit. Zároveň museli často hasit nebezpečí před vlastní šestnáctkou, kde citelně chyběl po odchodu Poláka defenzivní štít. V 64. minutě Italové zahrozili znovu po rohu, ale Camoranesiho hlavička ke štěstí českého týmu skončila mimo, dalšího Tottiho ránu po minutě Čech kryl. Vzápětí Brückner stáhl útočníka Baroše, který dvoutýdenní herní absenci bojoval na hranici možností, a ke Štajnerovi poslal na hřiště Jarolíma. Česká hra v poslední půlhodině znovu přešla k riskantní taktice, ale v 67. minutě chybou soupeři málem pomohli při svém nedorozumění Plašil s Rozehnalem, jenže Inzaghi minul. Pak na hranici šestnáctky předvedl parádní akci Štajner, který propasíroval míč k Nedvědovi, ale další jeho vyvedená rána skončila jako ty předešlé: na rukavicích skvělého Buffona. Až na defenzivní okénka nebylo na hře obou týmů oslabení příliš zřejmé a Češi svůj boj o postup vzdát nechtěli, jenže Italové odolávali i ve chvílích, kdy přišel na hřiště třetí střídající hráč Heinz. Odchodem Kováče se zadní vrátka definitivně otevřela a Brückner vrhnul všechny síly do ofenzivy, která však ke gólu nevedla. I kdyby Češi vyrovnali, nic by jim to platné nebylo. Ghana porazila USA a postup si vybojovala. Oba dnešní poražené celky se s mistrovstvím světa loučí, Češi si navíc připsali první prohru s Itálií od vzniku samostatné reprezentace. Velký sen jedné generace skončil a český tým mohl být rád, že nakonec inkasoval už pouze jednou. Totti i Inzaghi při svých parádách sice zklamali, ale v 87. minutě kanonýr AC Milán dokonal velký zápas italských náhradníků a zpečetil výsledek na konečných 2:0. Hlasy po utkání: Kouč českého týmu Karel Brückner se snažil zůstat vyrovnaný. "Nikdy nejsem ve velké euforii a bráním se i velkému zklamání," řekl po zápase České televizi. Zápas podle něj zlomila červená karta pro Jana Poláka v nastavení prvního poločasu. "Vyloučení, to je konec. Říkal jsem to mnohokrát, ale zodpovědní jsou za to hráči," uvedl. "Za mého pětiletého působení jsme neměli jediného vyloučeného hráče. Pořád jsem to opakoval, Milan mi to potvrdí," otočil se Brückner v televizním studiu na hamburském stadionu na vedle sedícího Milana Baroše. "Kolikrát to bylo, Milane? Stokrát? Stopadesátkrát?" otázal se. Posteskl si, že se jeho svěřencům nepodařilo vyřešit kritické situace v útoku. A také podotkl, že neměl příliš na výběr. "Baroš nebyl v top formě, ale jinou variantu jsme neměli," řekl. Podle dohody pak útočníka Aston Villy vystřídal, když se mu ozvala bolest ve zraněném chodidle. Postup podle Brücknera ztratil tým ve druhém zápase skupiny prohrou s Ghanou 0:2. "Tam šlo o ten postupový bod," řekl. Připomněl sérii zranění a karetních trestů, která mu nedovolila nasadit nejsilnější sestavu. "Potkaly nás velké ztráty, vypadli čtyři útočníci a naposledy Galásek, Poborský a Ujfaluši. Z těch objektivních aspektů to tu bylo hodně proti nám," prohlásil. I proto za výkon v zápase s Italy hráče nechtěl kritizovat. Připustil ale, že mu ve výkonu něco scházelo. "Fotbal je o řešení výjimečných situací výjimečným způsobem, a to jsme neuměli," podotkl. Milan Baroš nastoupil poprvé na šampionátu, ale v útoku se po zranění chodidla neprosadil. "Měli jsme nějakou taktiku bez Kollera a Lokvence. V první půli jsme to vpředu docela doplňovali," řekl útočník. Svůj zdravotní stav komentoval lakonicky. "Noha už je teď jedno, mám celé léto, abych se doléčil. Jsem rád, že to vydrželo alespoň nějaký čas," konstatoval. Italský trenér Marcello Lippi ocenil především bojovnost svého týmu. "Snad žádné jiné mužstvo, které jsem kdy trénoval, nemá tak týmového ducha. Přitom soustředit se na zápasy při všech těch věcech, které se teď v Itálii odehrávají, to není snadné," poukázal Lippi na vyšetřování skandálu, do nějž jsou namočeni někteří hráči a on sám je vyslýchán. Lippi zdůraznil, že si Italové postup do osmifinále zasloužili. "Proti těžkým soupeřům Ghaně a České republice jsme sehráli dva dobré zápasy. Nechci rozebírat výkony jednotlivců, ale brankář Gianluigi Buffon byl vynikající," ocenil výkon gólmana, který byl pro české fotbalisty nepřekonatelnou překážkou. Na otázku, jestli klíčem k úspěchu byli náhradníci, Lippi odpověděl: "Všechny góly mají stejnou váhu, ať už je dá kdokoli. Někdy to vyžaduje hodně trpělivosti, ale důležité je být připraven, když přijde šance." Fotografie ze zápasu: Gennaro Gattuso (na zemi) a Francesco Totti sledují průnik Pavla Nedvěda při posledním utkání skupiny E při MS ve fotbale. Český fotbalista Milan Baroš (vpravo) a Alessandro Nesta z Itálie bojují o míč v utkání fotbalového mistrovství světa, které se hrálo 22. června v Hamburku. Italský brankář Gianluigi Buffon při zákroku proti pokusu Marka Jankulovského. Česko - Itálie: Gól v síti Čecha Gólman Petr Čech při gólu Materazziho v posledním zápase skupiny E na MS ve fotbale Česko - Itálie: Materazzi střílí úvodní gól zápasu. Ital Gennaro Gattuso (8) padá po souboji s Pavlem Nedvěděm (vlevo) při závěrečném zápase skupiny E na MS ve fotbale. Marco Materazii (vpravo) přijímá gratulace od spoluhráčů po vstřelení prvního gólu do české sítě v posledním zápase skupiny E na MS ve fotbale. Ital Materazzi se raduje po vstřelení úvodního gólu v zápase skupiny E ČR - Itálie. Italští fanoušci před utkáním fotbalového mistrovství světa mezi týmy České republiky a Itálie, které se hrálo 22. června v Hamburku. Čeští fanoušci před utkáním fotbalového mistrovství světa mezi týmy České republiky a Itálie, které se hrálo 22. června v Hamburku.