Evropa podle Dvořáka podceňuje svou bezpečnost, varoval před závislostí na Číně

foto Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), 22. ledna 2024, Praha.

Praha - Evropa stále podceňuje vlastní bezpečnost vůči různým geopolitickým hrozbám. Zatímco v minulosti byla závislá na strategických surovinách z Ruska, v budoucnu se to může opakovat se závislostí na Číně. Na dnešní odborné diskusi k bezpečnostním hrozbám ve světě to v Praze řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Spolu s dalšími účastníky diskuse se shodl na tom, že je potřeba diverzifikovat zdroje, ať už v energetice nebo jiných oborech.

Na značnou závislost Evropy na dodávkách energetických surovin z Ruska poukázal také ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj se evropské státy nechaly v minulosti až příliš zlákat na poměrně nízkou cenu, zapomněly však započítat marži za riziko, které Rusko představovalo. V této souvislosti upozornil, že státy nezareagovaly ani při eskalaci situace po anexi Krymu a válce na Donbasu. Síkela zároveň zdůraznil, že v současnosti už je Evropa na ruských surovinách téměř nezávislá, případně dělá kroky, aby brzy byla.

Podle Dvořáka však sílí riziko, že se situace může opakovat, protože v Evropě roste závislost na obchodu s Čínou. Síkela v této souvislosti připomněl, že Čína je po Německu druhým největším obchodním partnerem České republiky. Jde však podle něj o velmi nevyvážený vztah, protože dovoz Číny výrazně převyšuje český vývoz. Podle Síkely je přístup čínských investorů na tuzemský trh významně jednodušší než v případě českých firem v Číně.

Účastníci dnešní diskuse se shodli na potřebě posílit tuzemskou i evropskou bezpečnost v energetice. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová zmínila potřebu větších investic do přenosové soustavy a distribuce a také do diverzifikace energetických zdrojů. Rusko podle ní v minulosti až příliš ovlivňovalo některá tuzemská energetická rozhodnutí. K možnému bezpečnostnímu riziku zneužití jaderných elektráren pak uvedla, že například na Ukrajině není takový krok v zájmu Ruska. To má totiž podle Drábové v jaderné energetice a v jejím rozvoji značný zájem, který by tím ohrozilo.

Na dodávkách strategických surovin z Ruska byla dlouhodobě závislá i Česká republika, zejména pak v případě plynu a ropy. Zatímco dodávky plynu z Ruska klesly z původních 97 procent na téměř minimum, v dodávkách ropy má ruská ropa stále většinový podíl. Státní podnik Mero kvůli tomu připravuje rozšíření italského ropovodu TAL, který by měl zajistit navýšení dodávek z jiných zdrojů. Česko by se tak mělo stát nezávislé na ruské ropě během příštího roku.

 

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 1.05.2024 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je středa 1. května 2024

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď