Sehnat za rok milion kusů munice pro Ukrajinu je podle Fialy realistické

foto Druhý den návštěvy premiéra Petra Fialy v USA, 16. dubna 2024, Washington. Premiér vystoupil s projevem v Hudsonském institutu.

Washington - Sehnat v rámci české iniciativy do roka další milion kusů dělostřelecké munice pro Ukrajinu, jak premiér Petr Fiala zmínil ve svém úterním projevu ve Spojených státech, je realistické. Fiala novinářům v úterý v závěru své dvoudenní cesty do USA řekl, že věří, že se podaří podporu ještě zvýšit.

Fiala v projevu v Hudsonském institutu řekl, že díky české iniciativě na nákup munice pro Ukrajinu se již podařilo sehnat 500.000 kusů dělostřelecké munice. Na dotaz později upřesnil, že na 180.000 kusů munice už jsou smlouvy, dalších 300.000 kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit. "Díky naší aktivitě a kontaktům se podařilo tyto dodávky uskutečnit," řekl Fiala.

Ve Spojených státech podle něj rezonuje to, že relativně malá středoevropská země může svými aktivitami výrazně pomoci. Není podle něj důvod, proč by do roka nemohlo být reálné sehnat další milion kusů. "Ten milion kusů je to, co by bylo možné. Musíme se snažit, abychom v podpoře pokračovali a měli dost finančních prostředků," řekl.

Na základě rozhovorů se zahraničními partnery je přesvědčený, že podporu je možné postupně navyšovat. "Je to velmi realistický odhad," dodal. Jednotlivé státy si podle něj uvědomují, jak složitá je nyní situace Ukrajinců a že je třeba v podpoře pokračovat.

Muniční iniciativu předseda české vlády popsal jako snahu zajistit nákup munice z třetích zemí, dokud ji nebudou dostatek vyrábět státy na Západě. "Máme know-how, kontakty a zkušenosti," poznamenal Fiala. K nákupu se dosud podle údajů české vlády a médií připojila dvacítka zemí od Kanady přes Německo, Polsko, Lotyšsko, Litvu, Estonsko, Belgii, Finsko, Portugalsko, Švédsko, Norsko, Dánsko, Nizozemsko či Lucembursko až po Island nebo Slovinsko.

Bez Spojených států nemůžeme řešit krize, kterým dnes čelíme, řekl Fiala

Bez Spojených států nemůžeme řešit krize, kterým čelíme dnes a které nás čekají v budoucnu, řekl premiér Fiala ve svém vystoupení v konzervativním americkém think tanku. V projevu šéf české vlády vzpomínal též na to, jak pro něj Západ v komunistickém Československu představoval naději a jak naději i dnes potřebuje Ruskem napadená Ukrajina.

V Hudsonském institutu Fiala podotkl, že když se USA začaly starat pouze o své problémy, mělo to historicky tragické dopady. Naopak právě americké odhodlání podle premiéra vedlo k tomu, že Západ vyhrál studenou válku, což "zachránilo svobodný svět".

"Byly doby, kdy Amerika byla unavená ze své vůdčí role ve světě. Časy, kdy se Amerika starala především o své problémy. A důsledky byly tragické. Pro všechny," řekl premiér. "Bez Ameriky se nemůžeme vypořádat s krizemi, kterým čelíme dnes a kterým budeme čelit v budoucnu," dodal.

Předseda vlády značnou část svého projevu věnoval významu NATO a různým formám pomoci Ukrajině, která dále čelí ruské agresi. Vyzdvihl dosavadní americkou pomoc, popsal přijetí ukrajinských uprchlíků v ČR, českou pomoc s výcvikem ukrajinských vojáků, zbrojní pomoc i novou českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu, do níž se zapojilo asi 20 zemí.

"Evropa, Spojené státy a celý demokratický svět čelí největším bezpečnostním hrozbám od druhé světové války," zdůraznil Fiala se zřejmým odkazem na ruskou invazi na Ukrajinu.

V úvodu projevu přitom premiér popsal československou zkušenost s komunismem a Sovětským svazem, kdy podle něj bylo slovo mír nadužíváno a vyprázdněno. "V roce 1968 jsme viděli skutečný význam sovětského míru. Jednoho rána se v našich ulicích objevily ruské tanky. Přijely, protože se vůdci v Moskvě domnívali, že chceme příliš mnoho svobody a plánujeme se vymanit z jejich kontroly," poznamenal.

Západ tehdy podle Fialy stejně jako dnes pro občany nedemokratických států představoval naději. "Byl to maják ukazující cestu ke svobodě. Lidé za železnou oponou mohli vidět jeho světlo. A dával naději mně, mým přátelům a milionům lidí v bývalém východním bloku," řekl premiér. "Dnes je moje země hrdě přispívá ke stejnému světlu. Nyní svítí na východní Ukrajinu, Bělorusko nebo na místa jako Jihočínské moře," dodal.

Budoucnost Západu jako takového Fiala označil za budoucnost celého světa. "Najděme způsoby jak bránit naše hodnoty tváří v tvář dnešním hrozbám. Zajistěme jejich ochranu pro budoucí generace," řekl. "Lidé, kteří žijí ve strachu a nesvobodě, budou potřebovat majáky. Budou potřebovat vidět světlo naděje," uzavřel.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 29.04.2024 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 29. dubna 2024

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď