Kniha Spiknutí podle Zemana ukazuje, že je možné zabránit politickému hyenismu

foto Uvedení knihy Luboše Procházky a Radima Panenky s názvem Spiknutí o hospitalizaci tehdejšího prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) po volbách v roce 2021, 16. dubna 2024, Praha. Zleva autoři knihy Luboš Procházka a Radim Panenka, bývalý prezident Miloš Zeman, herečka Jiřina Bohdalová a kardinál Dominik Duka.

Praha - Bývalý prezident Miloš Zeman vidí hlavní poselství nové knihy Luboše Procházky a Radima Panenky Spiknutí o okolnostech jeho hospitalizace po volbách v roce 2021 v tom, že je možné zabránit politickému hyenismu. Uvedl to při dnešním představení publikace v Arcibiskupském paláci na Hradčanech, během níž knize požehnal kardinál Dominik Duka. Autoři v knize s podtitulem "Pravda o pokusu odstranit prezidenta ČR" popisují tehdejší události, které měly podle nich za cíl zbavit Zemana pravomocí hlavy státu. Na titulní straně je kromě Zemanovy fotografie i snímek premiéra Petra Fialy, předsedy Senátu Miloše Vystrčila (oba ODS), senátora Pavla Fischera a šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky.

Fotogalerie

"Nejde jen o moji osobu. Pokus zneužít dočasného zdravotního stavu jakéhokoliv politika se může odehrát nejen na nejvyšší úrovni, ale i na regionálních úrovních i v politické straně jako způsob, jak se zbavit konkurence," míní Zeman.

Kardinál Duka ke knize napsal i doslov. "Napsal jsme ho, protože, kdo zná alespoň trochu dějiny naší republiky, ví, že ke konci života postihla nemoc T. G. Masaryka, podobný osud měl i prezident Emil Hácha nebo Ludvík Svoboda. Nemoc může postihnout každého člověka a musí být respektována," soudí. Dnešního představení knihy se zúčastnili také například bývalý hradní kancléř Vratislav Mynář, expremiér Jiří Paroubek, bývalý šéf Lesní správy Lány Miloš Balák nebo europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). O hudební doprovod akce se postaral Jiří Zmožek, dorazila také herečka Jiřina Bohdalová či hudebník Felix Slováček.

Zeman strávil v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na podzim 2021 celkem 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Předseda Senátu Vystrčil 18. října 2021 oznámil, že podle sdělení ÚVN nyní není Zeman ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti a prognóza jeho zdravotního stavu je podle nemocnice krajně nejistá. Někteří senátoři a poslanci začali po zveřejnění zprávy o Zemanově stavu uvažovat o možnosti dočasném převodu části pravomocí prezidenta podle článku 66 ústavy. Někteří kritizovali i způsob, jakým o Zemanově zdravotním stavu informovala hradní kancelář. Koncem listopadu 2021 se prezident přesunul do Lán, kde i jmenoval novou Fialovu vládu. Hrad po deseti letech opustil začátkem loňského března.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke na dotaz ČTK již dříve uvedla, že nemocnice už vše podstatné sdělila v tiskových zprávách, které jsou veřejně přístupné na jejím webu. Více se nebude ke knize vyjadřovat. Procházka dodal, že vyjádřit se k obsahu nechtěla ani BIS a její šéf Michal Koudelka, který je podle něj jedním z klíčových aktérů celého příběhu.

V polovině letošního března se Zeman v pražské Fakultní nemocnice Motol podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Po 20 dnech ho lékaři začátkem dubna propustili do domácí péče.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 29.04.2024 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 29. dubna 2024

Očekáváme v 21:00 17°C

Celá předpověď