Pogačar ovládl na Giru první časovku a upevnil si vedení

foto Slovinský cyklista Tadej Pogačar v cíli časovky, která se jela v rámci 7. etapy Gira d´Italia, 10. května 2024.

Perugia (Itálie) - Slovinský cyklista Tadej Pogačar vyhrál na Giru d'Italia první časovku a po sedmé etapě si upevnil vedení v průběžném pořadí. Na těžké 40,6 km dlouhé trati porazil o 17 sekund časovkářského specialistu Itala Filippa Gannu. Český cyklista Josef Černý zajel 27. čas, Jan Hirt vybojoval 37. místo a v celkovém pořadí klesl z osmé na 13. příčku.

Dvojnásobný vítěz Tour de France Pogačar, jenž si při premiérovém startu na Giru připsal triumf už ve druhé etapě, nadělil dosud nejbližšímu rivalovi v boji o růžový dres lídra Geraintu Thomasovi rovné dvě minuty. Na druhém místě průběžného pořadí Brita vystřídal Daniel Felipe Martínez z Kolumbie, který dnes s Pogačarem na osmém místě prohrál o 1:49 a celkově ztrácí 2:36 minuty. Thomas, jenž byl klasifikován desátý, je o dalších deset sekund zpět.

Černý figuroval na prvním mezičase po necelých 20 rovinatých kilometrech na druhém místě za dvojnásobným časovkářským mistrem světa Gannou, postupně ale ztrácel. Pogačar naopak získával a výborně zvládl i závěrečné stoupání do Perugie. Na druhém mezičase před nájezdem do kopce vedl Ital před lídrem týmu UAE Emirates ještě o 47 sekund, nakonec s ním ale o 17 sekund prohrál. Třetí Američan Magnus Sheffield ztratil už 49 sekund.

"Po loňském mistrovství světa to byl dneska můj první závod na časovkářském speciálu," připomněl Pogačar. "Začal jsem trošku volněji a musel si na speciál zvyknout. Pak jsem držel tempo až ke stoupání a potom už jsem jel na plný plyn. Věděl jsem, že mi stoupání sedí, že to je moje výhoda, zvlášť když bylo docela příkré," uvedl.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 7. etapa

(časovka na 40,6 km):

1. Pogačar (Slovin./UAE Team Emirates) 51:44, 2. Ganna (It./Ineos Grenadiers) -17, 3. Sheffield (USA/Ineos Grenadiers) -49, 4. Arensman (Niz./Ineos Grenadiers) -1:00, 5. Schachmann (Něm./Bora-hansgrohe) -1:05, 6. Tiberi (It./Bahrain Victorious) -1:21, ...27. Černý -3:06, 37. Hirt (oba ČR/Soudal-Quick Step) -4:09.

Průběžné pořadí: 1. Pogačar 24:12:36, 2. Martínez (Kol./Bora-hansgrohe) -2:36, 3. Thomas (Brit./Ineos Grenadiers) -2:46, 4. O'Connor (Austr./Decathlon AG2R La Mondiale) -3:33, 5. Plapp (Austr./Jayco AlUla) -3:42, 6. Lucenko (Kaz./Astana-Qazaqstan) -3:49, ...13. Hirt -5:22, 155. Černý -1:11:08.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 20.05.2024 ČTK