Ruská válka na Ukrajině by byla bez Číny obtížná, řekl Blinken

foto Americký ministr zahraničí Antony Blinken (vlevo) a čínský prezident Si Ťin-pching během schůzky v Pekingu, 26. dubna 2024.

Peking - Pro Rusko by bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez podpory Číny. Podle agentury AFP to dnes prohlásil šéf americké diplomacie Antony Blinken po jednání s nejvýše postavenými čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga. Předtím Blinken dlouze jednal s čínským ministrem zahraničí Wang Iem. Blinken uvedl, že jim své obavy ohledně podpory ruské válečné mašinerie sdělil.

Fotogalerie

 

Blinken novinářům po setkání řekl, že dal Siovi jasně najevo své trvalé znepokojení nad dodávkami materiálů, včetně obráběcích strojů a mikroelektroniky, které Peking dodává do Moskvy a které prezident Vladimir Putin využívá k vedení ruské války na Ukrajině.

"Rusko by bez podpory Číny jen těžko udrželo svou agresi na Ukrajinu,“ řekl Blinken novinářům po setkání se Siem. "Pohánění ruského obranného průmyslu ohrožuje nejen ukrajinskou bezpečnost, ale i bezpečnost Evropy," dodal. "Jak jsme Číně již nějakou dobu říkali, zajištění transatlantické bezpečnosti je hlavním zájmem USA. Při našich dnešních jednáních jsem dal Číně jasně najevo, že se tímto problémem nezabývá," dodal.

Si zdůraznil, že Čína a USA musí hledat společnou řeč, "nikoli se pouštět do zlovolného soupeření". "Čína je ráda, že vidí sebevědomé, otevřené, prosperující a vzkvétající Spojené státy," uvedl čínský vůdce. "Doufáme, že USA se na rozvoj Číny dokážou dívat také v pozitivním světle. Jde o zásadní otázku, kterou je třeba řešit," dodal.

Blinken se dotkl také konfliktu na Blízkém východě, kde Izrael vede rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy v odvetě za teroristický útok radikálního hnutí Hamás z loňského října. V posledních týdnech také panuje výrazné napětí mezi Íránem a Izraelem.

"Myslím, že vztahy, které Čína má, mohou být pozitivní ve snaze zmírnit napětí, zabránit eskalaci a zabránit šíření konfliktu,“ řekl Blinken novinářům a dodal, že čínský ministr zahraničí Wang souhlasil, že s ním zůstane v kontaktu ohledně blízkovýchodní problematiky.

Spojené státy a Čína musí být partnery, řekl Si na setkání s Blinkenem

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než soupeři, řekl Si Ťin-pching Antonymu Blinkenovi během setkání v Pekingu. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na čínská státní média. Blinken, který dnes končí návštěvu Číny, předtím jednal se svým čínským protějškem Wang Iem více než pět a půl hodiny. Jednání Blinken označil za hloubkové a konstruktivní.

"Obě země by měly být partnery, nikoliv soupeři,“ uvedl Si podle státní televize CCTV. "Je třeba vyřešit ještě mnoho problémů a je možné vyvinout další úsilí,“ dodal. "Doufáme, že Spojené státy mohou také zaujmout pozitivní postoj k rozvoji Číny. Až bude tento zásadní problém vyřešen, mohou se vztahy skutečně stabilizovat, zlepšit a posunout vpřed," uvedl rovněž Si.

Blinken předtím jednal se svým čínským protějškem, oba po schůzi zdůraznili důležitost udržování otevřených komunikačních linek, ale zároveň vyjádřili politování nad přetrvávajícími a prohlubujícími se rozpory, které ohrožují globální bezpečnost.

Wang na úvod jednání varoval před rostoucími negativními faktory ve vzájemné spolupráci. Naopak Blinken před schůzkou vyjádřil naději, že Spojené státy a Čína budou schopny dosáhnout pokroku a domluvit se. Americké ministerstvo zahraničí později uvedlo, že Blinken a Wang vedli "hluboké, věcné a konstruktivní rozhovory o oblastech, v nichž se liší, i o oblastech spolupráce“, a dalo najevo, že Blinken si stál za svým, pokud jde o obavy USA.

Blinken přijel do Číny ve středu a navštívil Šanghaj krátce předtím, než Biden podepsal balíček zahraniční pomoci ve výši 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun), který obsahuje několik prvků, jež podle agentury AP mohou pobouřit Peking, včetně osmi miliard dolarů na boj proti rostoucí agresivitě Číny vůči Tchaj-wanu a v Jihočínském moři. Jeho cílem je také donutit čínskou firmu ByteDance k odprodeji sociální sítě TikTok.

Čína a Spojené státy jsou hlavními hráči v Indo-Pacifiku. Washington je v posledních letech stále více znepokojen rostoucí agresivitou Pekingu vůči Tchaj-wanu a menším sousedům v jihovýchodní Asii, s nimiž vede významné územní a námořní spory v Jihočínském moři.

Čína se ohradila proti americké pomoci Tchaj-wanu a okamžitě ji odsoudila jako nebezpečnou provokaci. Důrazně se také staví proti snahám vynutit si prodej TikToku.

Návrh zákona rovněž vyčleňuje 61 miliard dolarů pro Ukrajinu na obranu před ruskou invazí. Bidenova administrativa si stěžuje, že čínská podpora ruského vojensko-průmyslového sektoru umožnila Moskvě čelit západním sankcím a pokračovat v útocích na Ukrajinu. Blinken předem uvedl, že o tématu hovořil s Wangem.

 

 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 7.05.2024 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 7. května 2024

Očekáváme v 03:00 13°C

Celá předpověď