Fotbalová jednadvacítka porazila Island 4:1 a poprvé v kvalifikaci o ME vyhrála

foto Utkání skupiny I kvalifikace mistrovství Evropy 2025 fotbalistů do 21 let: Česko - Island, 26. března 2024, Hradec Králové. Zleva Daniel Fila z Česka a Hlynur Freyr Karlsson z Islandu.

Hradec Králové - Čeští fotbalisté do 21 let porazili Island 4:1 a v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2025 poprvé vyhráli. V neúplné tabulce ztrácejí na Dánsko a Wales šest bodů, Seveřané, kteří dnes porazili Litvu 3:0, ale odehráli o utkání víc a Wales dokonce o dvě. Islanďané jsou před Čechy už jen o bod.

Fotogalerie

"Lvíčata" rozhodla o triumfu v prvním poločase, kdy se trefili Václav Sejk a Daniel Fila. Po změně stran se prosadili střídající Christophe Kabongo a opět Fila, za hosty zkorigoval výsledek z penalty Kristall Mani Ingason. Svěřenci trenéra Jana Suchopárka oplatili soupeři zářijovou porážku 1:2 z úvodu kvalifikace.

"Necítím ani tak úlevu, jako spíš zadostiučinění. Dnes jsme byli od začátku aktivní, do 20. minuty jsme měli dvoubrankové vedení. Byl to povedený výkon z naší strany," řekl Suchopárek na tiskové konferenci. "Věřím, že jsme našlápli k tomu, abychom se poprali o postup. Dnešní výsledek znamená šanci. Kdybychom dnes nevyhráli, už ji nemáme," dodal vicemistr Evropy z roku 1996.

Domácí začali před 9126 diváky na vyprodaném královéhradeckém stadionu aktivně a už zhruba po minutě se málem ujali vedení. Islandského brankáře Peterssona ale nejprve z vápna nepřekonal Fila a po něm ani Ševčík.

"Lvíčata" skórovala poprvé ve 13. minutě. Karabec nacentroval do vápna a kapitán Sejk hlavou překonal Peterssona. Útočník druholigové nizozemské Rody Kerkrade se dvakrát trefil i ve čtvrteční přípravě proti Severnímu Irsku (3:0). Ve 20. minutě Češi přidali další branku, poté co si na Ševčíkovu přihrávku do vápna naběhl zakončující Fila.

Před koncem prvního poločasu nahradil zraněného Karabce Kabongo. Právě on v 51. minutě přidal definitivní pojistku na výhře domácích. Po Vydrově odraženém centru z otočky zamířil přesně ke vzdálenější tyči. Za necelých 20 minut Ševčík vyslal do úniku Filu a útočník Teplic nezaváhal. Čtyři branky nastřílela "Lvíčata" poprvé od předloňského června, kdy v předchozí kvalifikaci o evropský šampionát rozstřílela doma Andorru 7:0.

Gólu se nakonec dočkali i hosté. Chaloupek fauloval ve vápně Lúdvikssona a rozhodčí nařídil penaltu, kterou proměnil Ingason.

Na šampionát přímo postoupí vítězové devíti skupin a tři celky s nejlepší bilancí na druhých příčkách. Další šestice mužstev z druhých pozic zamíří do baráže, v níž se utká o zbylá tři místa na turnaji. Slovensko má coby pořadatel účast na mistrovství jistou. V kvalifikaci budou Češi pokračovat až v září.

"Je škoda, že se nepokračuje dál, protože spoustu z nás má dobrou formu včetně Michala Ševčíka, který hrál proti Islandu výborně. Škoda, že nehrajeme třeba za čtyři dny znovu, ale zkrátka to tak je, s tím nic nenaděláme," prohlásil Fila.

Česko - Island 4:1 (2:0)

Branky: 20. a 70. Fila, 13. Sejk, 51. Kabongo - 79. Ingason z pen. Rozhodčí: Gidženov - Mitrev, Hadžijski (všichni Bulh.). ŽK: Vydra, Kabongo - Sigurgeirsson, Ingason, Valgeirsson. Diváci: 9126.

Sestavy:

Česko: Kinský - Koželuh (90.+1 Prebsl), Vitík, Chaloupek, Labík - Vydra - Karabec (39. Kabongo), Icha, Ševčík (80. Višinský) - Sejk (90.+1 Slončík), Fila (80. Kričfaluši). Trenér: Suchopárek.

Island: Petersson - Gudmundsson, Karlsson, Róbertsson (87. Pálsson), Valgeirsson - Lúdviksson (79. K. Jónsson), Baldursson, Jóhannsson (61. Djuric) - Sigurgeirsson (46. Kristjánsson), Mikaelsson (87. Wöhler), Ingason. Trenér: Jónasson.

Dánsko - Litva 3:0 (2:0).